• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg

NP Podyjí - ledňáček

 

Pěší turistika

Turisté, zájemci o poznávání přírody, historie i technických památek naleznou v blízkém i vzdálenějším okolí Vranova nad Dyjí mnoho turistických tras a vycházkových okruhů, kde mohou spojit příjemné vycházky v přírodě NP Podyjí s pozoruhodnými vyhlídkami na kaňon řeky Dyje a poznáváním nevšedních zajímavostí.

Další možností je spojit poznávání místních zajímavostí s "hledáním pokladů" - tzv. geocaching.

 

Z turistických možností Vranovska si vybere opravdu každý.

 

vycházky a turistické trasy nižší obtížnosti

- turistické trasy střední obtížnosti

- turistické trasy vyšší obtížnosti

- certifikovaný průvodce NP Podyjí - vycházka s průvodcem 

 

 

značení turistické trasy do Hardeggu

Pěší vycházky po turistických trasách NP Podyjí NP Thayatal můžete absolvovat sami, avšak můžete využít též služeb školených průvodců - držitelů certifikátu "Průvodce NP Podyjí".

Turistické trasy a vycházkové okruhy na Vranovsku jsou vyznačovány s ohedem na poznání nejzajímavějších míst v okolí Vranova nad Dyjí a západní části NP Podyjí. Vycházky a turistické trasy jsou připraveny nejen pro zdatnější turisty (obtížnější trasy), ale vybrat si mohou rovněž "sváteční chodci", rodiny s dětmi a miminky na kočárku (nenáročné trasy) nebo středně zdatní turisté (turistické trasy střední obtížnosti).

 

 

výhled na splav a Vranovský zámek

Vycházky nižší náročnosti v okolí Vranova nad Dyjí 

Dvou až čtyřhodinové vycházky po nejbližším okolí Vranova nad Dyjí i části Národního parku Podyjí jsou vhodné pro méně trénované, seniory nebo rodiny s menšími dětmi. Můžete si vybrat i zajímavou vycházku, kterou lze absolvovat s kočárkem (nebo na invalidním vozíku).

 

Z Vranova nad Dyjí na Obelisk a zpět (3 hodiny) - z centra Vranova nad Dyjí se vydáte podél řeky Dyje k Hamerským vrásám až do NP Podyjí k místu pod tzv. Ledovými slujemi a dále na Obelisk. Zpět do Vranova nad Dyjí jdete přes Hamerskou lávku částí Benátky.

 

Z Vranova nad Dyjí na Obelisk a zpět (2 hodiny) - fyzicky nenáročná vycházka - vhodná i pro rodiny s kočárky a menšími dětmi (případně vozíčkáře). Podél řeky Dyje od centra Vranova k Hamerským vrásám až do NP Podyjí k místu pod tzv. Ledovými slujemi. Zpět do Vranova nad Dyjí přes Hamerskou lávku částí Benátky.

 

Claryho okruh (3 hodiny) - Od vranovského splavu ke kostelu Nanebevzetí panny Marie a na vyhlídku k Mniszkovu kříži. Okolo Kaple sv. Trojice (s možnou odbočkou na šibeniční vrch) až k obci Onšov. Od vyhlídky u Claryho kříže sestoupíte k hrázi Vranovské přehrady do Granátové zátoky a zpět do Vranova nad Dyjí.
V souvislosti s opravou hráze Vranovské přehrady je v sezónách 2017 a 2018 pro pěší neprůchodná hráz. Musíte proto využít lodní převoz na tzv. Skalku. V období, kdy není převoz v provozu, se do Vranova nad Dyjí musíte vrátit pěšky po stejné trase. Od obce Onšov můžete využít i autobusový spoj a pěšky tak ujdete jen asi 6 km.

 

Další místně značené okruhy v okolí Vranova nad Dyjí - Okruh Heleny Mniszkové, Okruh Junáckým údolím, Felicitin, okruh (viz. podrobnější informace),

 

zajímavý geologický útvar - Hamerské vrásy v NP Podyjí NP Podyjí - Hamerská lávka přes řeku Dyji Vranov nad Dyjí - Mniszkův kříž - zajímavé vyhlídkové místo

 

 

 

nově opravená Kaple sv.Trojice na Claryho stezce

Středně náročné vycházky v okolí Vranova nad Dyjí a NP Podyjí 

Tří až sedmihodinové turistické trasy Vás zavedou do vzdálenějších míst NP Podyjí a jeho rakouské obdoby - NP Thayatal. Tyto turistické trasy jsou vhodné pro středně trénované turisty, kteří se vypořádají jak s obtížnějším terénem v okolí kaňonu řeky Dyje, tak i s delšími okruhy.

 

Z Čížova na Nový Hrádek a zpět (6 hodin) - trasa začíná u Informačního centra NP Podyjí v Čížově. Po návštěvě centra si prohlédnete zbytky železné opony a přes obec Lukov dojdete až k jedné nejhezčích vyhlídek NP Podyjí, ke zřícenině Nový Hrádek, který si je možno prohlédnout (v návštěvní době). Cesta zpět po stejné trase.

 

Z Vranova na Heimatkreuz a zpět (3 hodiny) - vycházka v terénu s větším převýšením začíná u vranovského splavu a pokračuje podél Hamerských vrás k Hamerské lávce. Prudším stoupáním dojdete k letohrádku Braitava a k vyhlídce Heimatkreuz, odkud lze za příznivých podmínek dohlédnout až k Pálavě a Mikulovu. V současnosti lze tuto trasu projít jen s certifikovaným průvodcem.

 

Poznejme naše sousedy (6 hodin) - z Vranova nad dyjí dojdete okolo zámku k obci Podmyče, kde pokračujete do rakouského Fellingu (poslední soustružnictví perletě v Rakousku, památník vyhnání německých občanů z Vranova). Zde si můžete udělat odbočku až k vyhlídce Heimatkreuz. Dále navštívíte zámek Riegersburg a z Rakouska pokračujete přes obec Podmyče a Junáckým údolím do Vranova nad Dyjí.

 

Felling - památník vyhnání rakouských starousedlíků z Vranova nad Dyjí zbytky hraničních zátarasů (tzv."železná opona") - Čížov výhled na Vranovskou přehradu od Claryho kříže

 

 

 

zřicenina Nový Hrádek v centru NP Podyjí

Vycházky vyšší náročnosti v NP Podyjí na Vranovsku 

Dvou až čtyřhodinové vycházky po nejbližším okolí Vranova nad Dyjí i části Národního parku Podyjí jsou vhodné pro méně trénované nebo rodiny s menšími dětmi. Můžete si vybrat i zajímavou vycházku, kterou lze absolvovat s kočárkem (nebo na invalidním vozíku).

 

Z Vranova nad Dyjí na Obelisk a zpět (3 hodiny) - z centra Vranova nad Dyjí se vydáte podél řeky Dyje k Hamerským vrásám až do NP Podyjí k místu pod tzv. Ledovými slujemi a dále na Obelisk. Zpět do Vranova nad Dyjí jdete přes Hamerskou lávku částí Benátky.

 

hraniční hrad Hardegg - Rakousko (NP Thayatal) hraniční most přes řeku Dyji - přechod pro pěší a cyklisty Hardegg (A) - Čížov (CZ) jeden z mnoha zajímavých skalních útvarů v NP Podyjí

 

 

Certifikovaný průvodce NP Podyjí 

Průvodcovské služby v okolí Vranova nad Dyjí a po trasách v NP Podyjí mohou využít jak dvojice nebo menší skupinky turistů, tak i rodiny s dětmi. Certifikovaní průvodci NP Podyjí Vám však mohou připravit speciální trasy podle Vašich konkrétních požadavků, a to i do míst, kam se běžný návštěvník nedostane.

Certifikovaný průvodce Vás provede v příjemném vycházkovém tempu nejzajímavějšími místy a podá podrobné informace o přírodě, historii a dalších zajímavostech, které by Vám při samostatných vycházkách patrně zůstaly utajeny.

Doporučujeme Vám využít průvodcovských služeb paní Zuzany Solařové - místní znalkyně přírody a historie Vranovska.

 

certifikát průvodkyně NP POdyjí - paní Zuzany Solařové

paní Zuzana Solařová

Lesná 95

671 02 p. Šumná

 

mobil: +420 739 302 038

 

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www: www.vranov.info/pruvodce-np-podyji

 

 

Letáček průvodkyně ke stažení