• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg

Ocenění Penzionu Relax

Zážitky z dovolené ve Vranově nad Dyjí

 

Z dovolené ve Vranově nad Dyjí si můžete odnést mnoho pěkných zážitků. Vranovsko nabízí zážitky jak pro dospělé, tak i zážitky pro děti. Abyste si mohli vybrat podle svých požadavků, uvádíme několik tipů na dovolenou nebo tipů pro víkendové pobyty. Snažili jsme se uvést hlavně ty zážitky, které hosté Penzionu Relax vyhledávali v minulosti nejvíce.


Naše tipy na zážitky pro děti i dospělé jsme rozdělili do několika okruhů:

Aktivní dovolená

- Vranovská přehrada - pobyt u vody
- cyklotrasy a cykloturistika
- vycházky ve Vranově nad Dyjí
- turistika pro pěší
- rybaření
- wellness program

Zajímavosti a památky

- hrady, zámky, zříceniny
- Národní park Podyjí
- památky UNESCO
- další památky

Specielně pro děti

- co mají děti rády
- technické zajímavosti
- netradiční dopravní prostředky
- co jinde nenajdete

 

Vranovská přehrada - pobyt u vody

Vranovská přehrada a pobyt u vody je jedním z atributů, který je nedílně spjat s letní dovolenou ve Vranově nad Dyjí. Jedna z nejteplejších přehrad v České republice je též nazývána "Moravský Jadran". Kvalita vody v přehradě je každoročně velmi dobrá a umožňuje příjemné koupání. Písčitá pláž Vranovské přehrady s pozvolným vstupem do vody, půjčovny loděk a šlapadel, hřiště, oblíbený tobogán a celá řada dalších atrakcí Vám pobyt u vody jistě zpříjemní.

Koupání na Vranovské přehradě Vranovská pláž Vranovská pláž - tobogán

 

Cyklotrasy a cykloturistika

Podmínky pro cykloturistiku v okolí Vranova nad Dyjí jsou velmi dobré. Dobře značené cyklotrasy v okolí Vranovské přehrady i v NP Podyjí poskytují cyklistům možnost rozmanitých výletů po okolí k zajímavým přírodním lokalitám i památkám. Na mnohých místech překročit hranici do sousedního Rakouska a projet si trasy, které jsou vyznačené po obou stranách hranice.

Cyklotrasa Felling - Hardegg Cyklistické odpočívadlo Bývalá železná opona

 

Vycházky ve Vranově nad Dyjí

Nejbližší okolí Vranova nad Dyjí je doslova protkáno kratšími i středně dlouhými vycházkovými trasami, které vedou klidnou přírodou a zajímavými vyhlídkovými místy. Mnohé trasy jsou vhodné i pro vycházky s malými dětmi a kočárky. Projít se můžete podél řeky pod Hamerskými vrásami, "zdolat" řeku Dyji po lanové lávce nebo posedět u zajímavé dřevoplastiky v parku u splavu pod Vranovským zámkem.

Na svých procházkách můžete uvidět pěkně opravenou kapličku Nejsvětější trojice, Felicinu studánku nebo kamenný můstek v Junáckém údolí. Kdo chce uvidět Vrano nad Dyjí shora, může zajít na vyhlídku k Mniszkovu kříži, Claryho kříži nebo přímo na nádvoří Vranovského zámku. Možností je však mnohem více.

Pohled z Vranovského zámku Vyhlídka zamilovaných Opravená Kaple Nejsvětější Trojice

 

Pěší turistika

Turisté na Vranovsku mají k dispozici velké množství značených turistických tras, z nichž ty nejatraktivnější vedou přes NP Podyjí. Je možno navštívit zajímavá místa národního parku (Hamerské vrásy, Hardeggská vyhlídka, Nový Hrádek, vinice Šobes...) a na vyznačených místech (Čížov-Hardegg a Podmyče-Felling) navázat na rakouské trasy (Nationalpark Thayatal).

Turistické trasy Lávka přes řeku Dyji Hamerské vrásy

 

Ryby a rybaření

Rybolov a ryby a rybářské zážitky patří též nerozlučně k řece Dyji. Členové rybářských svazů mohou lovit na vyhlášeném pstruhovém revíru Dyje 14 nebo na mimopstruhovém revíru Dyje 15 (ÚN Vranov), který je známý především úlovky sumců a jiných dravých ryb. Rybaření si u nás mohou vyzkoušet i neorganizovaní rybáři. Těm jsou k dispozici dobře zarybněné soukromé rybníky U Jejkala.

Pstruhové rybaření v řece Dyji Kapitální sumec Soukromé rybníky U Jejkala

 

Wellness program

Kdo si chce spojit dovolenou nebo víkendový pobyt s relaxací a regenarací, má možnost využít wellness programy, které nabízejí zařízeni v blízkém i vzdálenějším okolí Vranova nad Dyjí. Vyhledávané je např. solná jeskyně ve Znojmě (22 km) a také Termální lázně Laa an der Thaya (56 km) s bazény se sladkou a možskou vodou o teplotě 34-36 stupňů.

 

 

Hrady, zámky, zříceniny

Příhraniční oblast Vranovska nabízí na poměrně malém území (v okruhu do 25 km) velmi mnoho historických památek. Z hradů je to Znojemský hrad, hrad Bítov nebo rakouský Hardegg. Zámky můžete navštívit přímo ve Vranově nad Dyjí, Uherčicích, Jevišovicích a Riegersburgu (Rakousko). Zajímavé zříceniny v okolí jsou např. Cornštejn, Nový Hrádek, Frejštejn a Kaja (Rakousko). Mnoho dalších památek nabízí ke shlédnutí i historické město Znojmo.

Hrad Bítov Zřícenina Cornštejn Hrad Hardegg

 

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí je velikostí sice nejmenší národní park v ČR, ale vyskytuje se zde na relatvně malé rozloze velké množství živočišných a rostlinných druhů. Unikátní přírodní útvary (Ledové sluje, skalní vrásy, kamenná suťová pole, kaňon řeky Dyje...) jsou zde zajímavě doplněny i výtvory člověka (vinice Šobes, zřícenina Nový Hrádek, Hardegg a Hardeggská vyhlídka...). Zajímavá místa Národního parku Podyjí můžete projít po značených trasách pěšky, projet je na kole nebo na koni. Zajímavá je též rakouská část této oblasti - Nationalpark Thayatal.

Hardeggská vyhlídka Vyhlídka z Nového Hrádku na NP Podyjí Příroda v NP Podyjí

 

Památky UNESCO

Pro celodenní výlety doporučujeme návštěvu významných okolních lokalit zapsaných mezi památky UNESCO.

Telč (51 km) - překrásné historické náměstí a hojně navštěvovaný zámek (známý též z pohádek a filmů).

Lednicko - valtický areál (85 km) - nabízí širokou škálu možností. Je to například návštěva zámku, zámeckých skleníků, Minaretu, Janova hradu... Prohlídku rozsáhlého zámeckého parku lze spojit též s plavbou po "Zámecké Dyji".

Třebíč - Bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť (46 km) - unikátně zachovaná židovská čtvrť v Třebíči, která patřila v minulosti k významným střediskům židovské kultury na Moravě.

 

Další památky

V tomto odstavečku uvádíme zajímavosti, které se sice do jiných rubrik nevešly, ale určitě stojí za shlédnutí.

Národní kulturní památka Vodní mlýn ve Slupi (37 km) - historický mlýn, kde si je možno prohlédnout způsob výroby mouky i funkční zařízení mlýna poháněné mlýnským kolem.

Židovský hřbitov Šafov (9 km) - málo známá, ale zajímavá památka u Vranova nad Dyjí, tip pro výlet na kole.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí s nově rekonstruovaným interierem a varhany (nejlépe rekonstruovaná památka JmK v kategorii "Díla výtvarného umění" v roce 2010).

Vodní mlýn ve Slupi Židovský hřbitov Šafov Nově rekonstruovaný kostel ve Vranově nad Dyjí

 

Co mají děti rády

Všechny děti jistě lákají zážitky z šermířských soubojů a historických představení. I v tomto ohledu si mohou nejmenší přijít na své při historických představeních na zřícenině Cornštejn. V expozici strašidel na hradě Bítov se děti mohou zase dostat do říše vodníků, hejkalů, nestvůr a dalších nadpřirozených bytostí.

Rozhlédnout se po nejšírším okolí Vranovska a zahlédnout Alpy je možno z rozhledny Rumburak.

Pro adrenalínové zážitky můžete navštívit lanové centrum na Vranovské pláži.

Rytířské souboje na zřícenině Cornštejn Rozhledna Rumburak Lanový park

 

Technické zajímavosti

Milovníci starých aut mohou navštívit Veteran museum Bítov (muzeum automobilů Tatra) a koho zajímají spíše motorky, toho jistě uspokojí 1. české muzeum motocyklů a veteransalon Lesná, stará auta i motocykly nabízí ke shlédnutí i Muzeum motorismu Znojmo.

Zajímavou technickou exkurzi můžete zažít při návštěvě Vodní elektrárny Vranov. Můžete se zde dostat přímo do elektrárny, uvidět vodní turbíny, generátory i moderní počítačové řídicí centrum, které ovládá několik elektráren.

Muzea s technickými exponáty lákají především hochy a jejich tatínky. Přímo ve Vranově nad Dyjí naleznete Pevnostní muzeum Vranov - rekonstruované bunkry, tzv."řopíky". Můžete se dozvědět hodně zajímavostí o budování předválečného hraničního opevnění a prohlédnout si přímo intenteriéry bunkrů.

Muzeum historických vozidel Tatra v Bítově Vranovská přehrada s vodní elektrárnou Pevnostní muzeum Vranov nad Dyjí - bunkry

 

Netradiční dopravní prostředky

Oblíbená lodní doprava na Vranovské přehradě je jednou z velkých atrakcí přehrady. Vyhledávané jsou vyhlídkové plavby, ale i pravidelné linkové plavby, kdy můžete spojit výlet lodí s návštěvou hradu Bítov. Hosté Vranovska si mohou vybrat vyjížďku některou z hydrobusů a lodí Dyje, Valentýna, Viktorie, Vranov

Vranovský turistický vláček Vás v sezóně může dopravit z centra Vranova nad Dyjí až na Vranovskou pláž, můžete se jím nechat vyvézt i přímo k Vranovskému zámku. Obdobný turistický vláček můžete využít také ve Znojmě při prohlídce historické části města.

Cykloturisté, ale i turisté hojně využívají služeb cyklobusu, který je dopraví do mnoha oblíbených míst NP Podyjí.

Loď Viktorie Turistický vláček Cyklobus

 

Co jinde nenajdete

Už jste navštívili pravou krokodýlí farmu? Zajímá Vaše děti, jak se u nás chovají krokodýli?

Víte, že vymalovat "Malovaný sklep" může trvat až 40 let?

Chtěly by Vaše děti znát místa o kterých se píše v tajemných pověstech a příbězích z Vranovska a Podyjí?

Znáte někoho, kdo má dům s klavírem na střeše? Může někdo řece darovat 11 obřích plastik a soch?

Víte, kde mohl ležet bájný Sámův hrad Vogastisburg (Wogastisburg)?

Kristkova podyjská glyptotéka Krokodýlí farma Dům s klavírem na střeše

Chcete-li se přesvědčit, jak to ve skutečnosti je a prožít pěkné zážitky - přijeďte do Vranova nad Dyjí.