• 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 7.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg

Vranovská přehrada

Hrady, zámky, zříceniny - ostatní památkypamátky v Rakousku

 

Pohled na městečko Vranov nad Dyjí od Vranovské přehrady

Městys Vranov nad Dyjí, Vranovsko a okolí nabízí mnohé tipy na výlet. Samo městečko je ukryto v romantickém údolí řeky Dyje, s pestrou škálou přírodních krás i památek vytvořených v průběhu mnoha staletí. Každá z těchto historických památek a by byla sama o sobě dostatečným důvodem k návštěvě regionu. Návštěvníky Vranova nad Dyjí však láká i Vranovská přehrada, NP Podyjí, Vranovský zámek a ostatní památky v okolí.

 

V následujícím přehledu uvádíme nejoblíbenější historické památky a pamětihodnosti jako tipy na výlet na Vranovsku. V závorce je uvedena orientační poloha a dostupnost historické památky.

 

 

Hrady, zámky, zříceniny na Vranovsku

Vranov nad Dyjí - zámek (v místě) - z historických  objektů je nejznámějším tipem na výlet Vranovský zámek, který se hrdě tyčí na skále nad údolím řeky Dyje. Tento barokní skvost, někdy též nazývaný jako "Perla Podyjí", je rovněž objektem zájmu filmařů. Byly zde natáčeny např. pohádky Císařovy nové šaty, Nesmrtelná teta nebo film Andělská tvář. Více o zámku...

 

Bítov - hrad (Bítov, 12 km sz.) - se tyčí nad soutokem Želetavky a Dyje (nad místem původní obce Bítov, zatopené při stavbě Vranovské přehrady). Novogotické interiéry a mobiliář, kolekce vycpaných psů (největší tohoto druhu na světě). K dopravě pod Hrad Bítov se dá využít i lodní doprava.

 

Cornštejn - zřícenina (8 km sz.) - zřícenina bývalého hraničního hradu nedaleko Bítova s překrásnými výhledy nad meandry Vranovské přehrady. Konají se zde i oblíbená historická představení, rytířské souboje...

 

Frejštejn - zřícenina (Podhradí nad Dyjí, 16 km z.) - zřícenina nad rekreační obcí na začátku Vranovské přehrady,. V místě je též expozice umělce Lubo Kristka.

 

Nový Hrádek - zřícenina (16 km jv.) - leží přímo v NP Podyjí. Jeden z nejkrásnějších výhledů na meandry řeky Dyje v NP Podyjí.

 

Uherčice - zámek (Uherčice, 19 km z.) - velmi rozsáhlý areál zámku je přístupný i v průběhu probíhahajících rekonstrukcí. Velké zámecké zahrady a parky.

 

 

Vranovský zámek Hrad Bítov nad Vranovskou přehradou Zřícenina Nový Hrádek v NP Podyjí

 

Ostatní památky a pamětihodnosti v širším okolí Vranovska

Znojmo - historické město (22 km jv.) - centrum regionu Znojemska. Historické královské město Znojmo s řadou kulturních, církevních a historických památek -Znojemské podzemí, Znojemský hrad a Rotunda sv.Kateřiny, Minoritský klášter (Jihomoravské muzeum ve Znojmě), vyhlídková Radniční věž, Loucký klášter apod. Tipem na podzimní víkend je např. tradiční slavnost vína - Znojemské historické vinobraní.

 

Jevišovice - historické městečko (15 km s. od Znojma) - pravěké naleziště - Jevišovická kultura, tzv. Starý zámek a Nový zámek, nejstarší přehrada na Moravě.

 

Přímětice - Památník Prokopa Diviše (Přímětice - nyní součást Znojma, 22 km jv.) - připomenutí znojemského působení Prokopa Diviše - vynálezce bleskosvodu. V obci je i Křížový vinný sklep - jeden z největších křížových vinných sklepů na světě.

 

Slup - vodní mlýn (Slup,20 km jv.od Znojma) - renesanční vodní mlýn ze 16.století s expozicí funkčních mlýnských strojů.

 

Šatov - Malovaný sklep (Šatov, 7 km j. od Znojma) - evropskou raritou je unikátní Malovaný sklep (40 let jej zdobil svými obrazy do pískovcových stěn místní lidový umělec). V obci je rovněž rozsáhlý Areál československého opevnění - "Zahrada".

 

 

Hrad Hardegg - pohled z Hardeggské vyhlídky

Památky v Rakousku

Drossendorf - hrad, městečko (25 km z.) - barokně přestavěný gotický hrad nad řekou Dyjí (Thaya), zachovalé historické centrum městečka.

 

Hardegg - hrad, město (13 km jv. přechodem pro pěší a cyklisty Čížov) - historický hraniční hrad Hardegg ve stejnojmenném nejmenším městě Rakouska.

 

Kaja - tvrz (17 km jv. přechodem pro pěší a cyklisty Čížov) - zřícenina středovějého hradu s románským jádrem, leží v centru NP Thayatal. Tip na pěknou vycházku Hardegg - Kaja.

 

Retz - historické město (10 km j. od Znojma) - větší rakouské město u hranic s ČR, historické náměstí, labyrint vinných sklepů, větrný mlýn.

 

Riegersburg - zámek (6 km jz., přechodem pro pěší a cyklisty Podmyče) - barokní zámek přestavěný z vodního hradu.